Yoga eğitmeni Begüm Kurt: Zamanı yüz yogasıyla durdurun | Hunza Camp Yüz yogasıyla zamanın yüzünüz üzerinde yarattığı etkileri yok edebileceğinizi biliyor muydunuz? Yüzümüzde, çenemizde, boynumuzda, göğsümüzde ve başımızın üzerinde bulunan kasları…

Yoga eğitmeni Begüm Kurt: Zamanı yüz yogasıyla durdurun | Hunza Camp Yüz yogasıyla zamanın yüzünüz üzerinde yarattığı etkileri yok edebileceğinizi biliyor muydunuz? Yüzümüzde, çenemizde, boynumuzda, göğsümüzde ve başımızın üzerinde bulunan kasları…

Yoga eğitmeni Begüm Kurt: Zamanı yüz yogasıyla durdurun | Hunza Camp Yüz yogasıyla zamanın yüzünüz üzerinde yarattığı etkileri yok edebileceğinizi biliyor muydunuz? Yüzümüzde, çenemizde, boynumuzda, göğsümüzde ve başımızın üzerinde bulunan kasları…

Yoga eğitmeni Begüm Kurt: Zamanı yüz yogasıyla durdurun | Hunza Camp Yüz yogasıyla zamanın yüzünüz üzerinde yarattığı etkileri yok edebileceğinizi biliyor muydunuz? Yüzümüzde, çenemizde, boynumuzda, göğsümüzde ve başımızın üzerinde bulunan kasları… Yoga eğitmeni Begüm Kurt: Zamanı yüz yogasıyla durdurun | Hunza Camp Yüz yogasıyla zamanın yüzünüz üzerinde yarattığı etkileri yok edebileceğinizi biliyor muydunuz? Yüzümüzde, çenemizde, boynumuzda, göğsümüzde ve başımızın üzerinde bulunan kasları…
Hunza

BLOG

BLOG

Yoga eğitmeni Begüm Kurt: Zamanı yüz yogasıyla durdurun

09.09.2019

Yüz yogasıyla zamanın yüzünüz üzerinde yarattığı etkileri yok edebileceğinizi biliyor muydunuz? Yüzümüzde, çenemizde, boynumuzda, göğsümüzde ve başımızın üzerinde bulunan kasları çalıştıran yüz yogası; sarkmaları, çizgileri, kırışıklıkları, gözaltı torba ve morluklarını gideriyor, yenilerinin oluşumunu engelliyor.


Tanınmış televizyoncu Tuğba Ciğerdelen tarafından ilimize kazandırılan ve Türkiye’nin kişiye özel VIP hizmet veren ilk ve tek sağlıklı yaşam merkezi olan Hunza Camp, yeni sezona hazır. İzmit Yuvam Akarca bölgesindeki merkezinde yoluna yeniliklerle devam eden Hunza Camp, verdiği yüz yogası eğitimleriyle şu sıralar adından sıkça söz ettiriyor.


Merkezin başarılı yoga eğitmeni Begüm Kurt, üniversite eğitimini Viyana’da tamamladıktan sonra kendisini yoga alanında da geliştirmiş bir isim. 9 yıldır yoga eğitmenliği yapan Kurt, Hunza Camp’ta yüz yogasının yanı sıra normal yoga, hamilelik yogası, doğum sonrası anne-bebek yogası ve çocuk yogası eğitimleri de veriyor.


Yüz yogasının yüz, çene, boyun, göğsümüzde ve başımızın üzerinde bulunan kasları çalıştırdığını; ciltteki sarkmaları, çizgileri, kırışıklıkları, gözaltı torba ve morluklarını giderdiğini söyleyen Begüm Kurt, “Zamanı yüz yogasıyla durdurmak mümkün” diyor.
Begüm Hanım, nedir yüz yogası?

Yüz yogası, yüzümüzün genç kalması ya da yılların cildimiz üzerindeki olumsuz etkilerini yok etmek için uyguladığımız bir yoga türü. Yüzümüzün 3 katmanı var; bizim genç kalmak için kullandığımız kremler, uygulanan botoks ve dolgu gibi medikal işlemler yüzümüzün sadece üst katmanına etki ediyor. Yüz yogasıyla ise cildin en alt katmanına kadar ulaşılıyor ve cilt içten sıkılaştırılıyor. Yüzümüzde kullanmadığımız onlarca kasımız vardır. Bu kaslar yüz yogasıyla çalıştırılarak toparlanır, doğal yollardan kolajen üretimi arttırılır ve cilt kendini yeniler, canlanır, güzelleşir. Düzenli yüz yogasıyla hiçbir cerrahi operasyona gerek kalmadan kırışıklıklar engellenebilir, cilt tonu dengelenir. Kaşlar kalkar, sarkmalar toparlanır, gözaltı morlukları ve torbaları, göz kapağı sarkmaları, sivilce ve lekeler giderilir. Yenilerinin oluşumu da engellenir.
Bu yöntem gerçekten bahsedildiği kadar etkili mi? Ne oranda bir gençleşmeden bahsediyoruz?

Her gün düzenli olarak yapıldığında yüzünüzdeki, yanak bölgenizdeki toparlanmayı üç ay gibi kısa bir sürede görebilirsiniz. Ne kadar erken başlarsanız tabii ki o kadar iyi sonuç alırsınız. 50’li yaşlara geldiğinizde cildinizin 10 ila 15 yas genç görünmesi mümkün.


Herkes yüz yogası yapabilir mi?

İlk başta tecrübeli bir eğitmenden eğitim almak şart çünkü yüz yogası yaparken yüzümüzdeki kasları ve hangi hareketin hangi kasları çalıştırdığını bilmemiz gerekir. Bilinçsizce yapılan çalışmalar, yüzün bir bölgesini çalıştırırken bir diğer bölgesini bozabilir. Örneğin, dudak üzerindeki kırışıklıkları düzeltmek isterken, yanlış bir hareketle alnınızın kırışmasına neden olabilirsiniz. Bu nedenle derslerin eğitmen kontrolünde olması gerekiyor ki ters etkiler olmasın.
YÜZ KASLARI ÇALIŞIR

Yüz yogası için ne süreyle eğitim almak gerekiyor?

Biz, Hunza Camp’ta yoga eğitimini, haftada iki gün olmak üzere sekiz ders olarak veriyoruz ve danışanlarımızdan öğrendiklerini evde de uygulamalarını istiyoruz. Aksi halde haftada bir merkeze gelerek etkili bir sonuç elde etmek çok zor.


Yüz yogasında dersler ne şekilde gerçekleşiyor?

Yüz yogası, çok basit gibi görünse de oldukça yorucu bir yoga türüdür. Yüz kaslarını ciddi şekilde çalıştırır ve yorar. Bu nedenle ilk seanslarda bir saatlik dersimizin ilk 30-35 dakikasını yüz yogasına ve yüz masajına, kalan zamanı sırt ve göğüs kaslarını çalıştırma ile meditasyona ayırıyoruz. Dersler ilerleyip yüz kasları kuvvetlendikçe yüz yogası egzersizlerini de arttırıyoruz. Öğrencilerimizin yüz yogası dersine makyajsız, toniklenmiş ve temiz bir ciltle gelmesini istiyoruz. Yüz yogası esnasında ciltte kan dolaşımı arttığı için emilim de artıyor. Bu sebeple kullandıkları yüz bakım ürünlerini seansın hemen ardından kullanmalarını öneriyorum.


Yüz yogası yaparken dikkat edilmesi gereken başka noktalar var mı?

Yüz yogasında maksimum etkiyi sağlamak için verilen ödevlerin evde, ayna karşısında düzenli yapılması gerekiyor.
BİREBİR İLGİLENİYORUM


Öğrencilerinizi bire bir mi çalıştırıyorsunuz?

Birebir de çalışıyoruz, gruplar ile çalıştığımız da oluyor ancak grup derslerimizi en fazla 4 kişiyle sınırlı tutuyoruzyüz yogasında öğrencilerle ilgilenilmesi; hareketlerin doğru yapılıp yapılmadığının takibi gerekiyor.


Yüz yogasının etkileri ne kadar sürede görülüyor?

Yaklaşık bir ay sonra cilt parlamaya, lekeler ve sivilceler azalmaya başlıyor. 3 ayın sonunda da özellikle yanak ve çene bölgesinde yüzün çok daha gergin olduğu görülüyor. 3 ay boyunca düzenli şekilde, günde 20-30 dakika yüz yogası yapılırsa, etkilerini kısa sürede görmek mümkün.


Begüm Hanım, herkes yüz yogası yapabilir mi?

Evet, herkes yapabilir. Sadece botoks işlemi uygulanmış bir ciltte belli kaslar çalışmadığı için o kasları hareket ettiremeyiz. Ettirmeye çalıştığımızda botoksun etki süresi kısalır.
HAMİLE YOGASI

Hunza Camp’ta yüz yogasının dışında hangi yoga türlerinin dersleri veriliyor?

Normal yoga, hamile yogası, doğum sonrası anne-bebek yogası ve çocuk yogası derslerimiz var.


Hamile yogasından biraz bahseder misiniz?

Hamile yogasında yapılan hareketlerle omurga ve kaslar güçleniyor, böylece anne kolay bir doğuma hazırlanıyor. Ayrıca solunum, sindirim ve dolaşım sistemleri güçlendirilerek bulantı, kusma, el-ayak şişmeleri, bel ve sırt ağrıları, tansiyon, nefes darlığı gibi hamilelikte oluşan fiziksel şikayetler hafifliyor. Hormonlar düzene giriyor. Ayrıca anne adaylarıyla yaptığım nefes çalışmaları ve meditasyon ile anne ve bebek rahatlıyor, duygusal bağları güçlendiriliyor. Hamile yogası, anne adayının doktorunun bilgisi ve onayıyla ilk aydan itibaren doğuma kadar yapılabilir.
ANNE-BEBEK YOGASI

Doğum sonrası yoga nasıl yapılıyor?

Doğum sonrası yogada ise anne, derslere 0-2 yaş aralığındaki bebeğiyle beraber geliyor. Anne ve bebek, yogaya normal doğumdan en erken 6-8 hafta sonra, sezaryenden ise en erken 8-10 hafta sonra başlayabilir. Burada amaç; doğum sonrasında bedenin, iç organların toparlanmasına, güçlenmesine ve hormonların düzene girmesine yardımcı olmak. Ayrıca, annelerin bebeklerini emzirirken yaşadığı sırt ve boyun problemleri de yoga ile giderilebiliyor. Doğum sonrası yogada, anne ve bebek her zaman iletişim halinde oluyor. Anne hiçbir zaman bebeğe sırtını dönmüyor, sürekli bebekle kontak halinde ve göz göze oluyor.


Çocuk yogasında sadece çocuklarla birlikte mi çalışıyorsunuz?

Çocuk yogası normal yogaya göre çok daha eğlencelidir. Normal yogadaki hareketler, çocuk yogasında bir döngü, bir hikaye, bir masal içinde yapılır; işin içine hayal gücü de katılır. Böylece çocuklar sıkılmıyor ve sürekli hareket halinde oluyor. Seansın sonunda da kısa süreli meditasyonlar yapıyoruz. Bu teknikle çocuğun farkındalığı yükseliyor, hayal gücü gelişiyor. Çocuk yogası çocuklarda dikkat eksikliği, hiperaktivite gibi sorunların çözümünde de etkili oluyor. Çocuk yogasına iki yaşından itibaren başlanabilir.
İLETİŞİM

Alikahya Fatih Mah. İshak Paşa Cad, Kural Sok No:12 İzmit/Kocaeli

Telefon: 0532.733 35 41

www.hunzacamp.com

Instagram: @hunza_camp

POPÜLER İÇERİKLER
DETOKS
NEDİR?

Vücudumuz tarafından üretilen atık madde olarak dışarı atılmayı bekleyen zararlı toksinlerden kurtulun...

DETAYLAR

İLGİLİ İÇERİKLER

İLGİLİ İÇERİKLER

Hunza | Değişimi Başlat 3 Günde Kendini Yenile !
Değişimi Başlat 3 Günde Kendini Yenile !

28-29-30 Eylül tarihlerinde kendinizi yenilemeye hazır olun !Programımız boyunca sizin…

DEVAMINI OKU
Hunza | Hypoxi Terapisi ile 4 Günde 1 Beden İncelin
Hypoxi Terapisi ile 4 Günde 1 Beden İncelin

Fazla kilolarınızdan, bölgesel yağlardan ve selülitlerden kurtulmak istiyorsanız, Hunza Camp’ta…

DEVAMINI OKU
Hunza | Yer çekimine meydan okuyun! Hamak Yogası
Yer çekimine meydan okuyun! Hamak Yogası

Yoga deneyiminizi bambaşka bir noktaya taşımak, ayaklarınız yerden kesilirken rahatlamak,…

DEVAMINI OKU
Hunza | Bel bölgesinde fazlalıklara ‘elveda’ deyin: ‘VACUNAUT’ Hunza Camp’ta
Bel bölgesinde fazlalıklara ‘elveda’ deyin: ‘VACUNAUT’ Hunza Camp’ta

İlimizin kişiye özel hizmet veren tek sağlıklı yaşam merkezi Hunza…

DEVAMINI OKU
Hunza | Mutluluk ve Huzurun Sağlıkla Buluştuğu Yer: HUNZA CAMP
Mutluluk ve Huzurun Sağlıkla Buluştuğu Yer: HUNZA CAMP

Evininizin konforunu hissedeceğiniz kişiye özel hizmet veren sağlıklı yaşam merkezi…

DEVAMINI OKU
Hunza | COVİD-19 KAPSAMINDA ALINAN ÖNLEMLER
COVİD-19 KAPSAMINDA ALINAN ÖNLEMLER

1. Tüm tesis her sabah düzenli olarak temizlenip dezenfeksiyonu yapılmaktadır.2.…

DEVAMINI OKU
Hunza | Yoga eğitmeni Begüm Kurt: Zamanı yüz yogasıyla durdurun
Yoga eğitmeni Begüm Kurt: Zamanı yüz yogasıyla durdurun

Yüz yogasıyla zamanın yüzünüz üzerinde yarattığı etkileri yok edebileceğinizi biliyor…

DEVAMINI OKU
Hunza | Sağlık, güzellik ve konfor tek çatı altında; HUNZA CAMP
Sağlık, güzellik ve konfor tek çatı altında; HUNZA CAMP

Türkiye’nin kişiye özel VIP hizmet veren ilk ve tek sağlıklı…

DEVAMINI OKU
Hunza | Değişime karar verdiyseniz: Melis Zafer
Değişime karar verdiyseniz: Melis Zafer

Hunza Camp’ın başarılı spor eğitmeni Melis Zafer, “Yaşantısında, beslenme şeklinde…

DEVAMINI OKU
Hunza | Diyetisyen Türkan Dayıoğlu: Yaşam çarkını döndürün!
Diyetisyen Türkan Dayıoğlu: Yaşam çarkını döndürün!

Türkiye’nin kişiye özel hizmet veren ilk ve tek sağlıklı yaşam…

DEVAMINI OKU
Hunza | Sadece size özel vip hizmet: HUNZA CAMP
Sadece size özel vip hizmet: HUNZA CAMP

Gözlerinizi kapatın, hayal edin... Sadece size özel bir sağlıklı yaşam…

DEVAMINI OKU
Hunza | Masaj
Masaj

Derin Bağ Doku Masajı/ Deep Tissue MassageDerin bağ doku masajı…

DEVAMINI OKU
Hunza | Ozon Sauna Nedir?
Ozon Sauna Nedir?

Buhar saunası yolu ile ozonterapi güçlü bir hastalık önleyicidir. Yan…

DEVAMINI OKU
Hunza | Her Şeyden Önce Sağlık
Her Şeyden Önce Sağlık

Amacınız daha sağlam biri olup daha az hastalanmak, ilaca, ameliyata…

DEVAMINI OKU
Hunza | Hypoxi
Hypoxi

TRAINER L250Fit bir vücut - peki nasıl? Kadınların % 80'…

DEVAMINI OKU
Hunza | Hunza Camp Açıldı
Hunza Camp Açıldı

Her şeyden önce sağlık diyerek çıktığımız bu yolda bizleri yalnız…

DEVAMINI OKU
Hunza | Hunza Camp ile Diyet yapmıyor, sağlıklı besleniyoruz
Hunza Camp ile Diyet yapmıyor, sağlıklı besleniyoruz

Zihnimizde yaygın olarak bulunan diyet kavramını bir kenara bırakıp, bu…

DEVAMINI OKU