Masaj | Hunza Camp Derin Bağ Doku Masajı/ Deep Tissue MassageDerin bağ doku masajı , kas, eklem ve bağ doku üzerinde yapılan bir masaj…

Masaj | Hunza Camp Derin Bağ Doku Masajı/ Deep Tissue MassageDerin bağ doku masajı , kas, eklem ve bağ doku üzerinde yapılan bir masaj…

Masaj | Hunza Camp Derin Bağ Doku Masajı/ Deep Tissue MassageDerin bağ doku masajı , kas, eklem ve bağ doku üzerinde yapılan bir masaj…

Masaj | Hunza Camp Derin Bağ Doku Masajı/ Deep Tissue MassageDerin bağ doku masajı , kas, eklem ve bağ doku üzerinde yapılan bir masaj… Masaj | Hunza Camp Derin Bağ Doku Masajı/ Deep Tissue MassageDerin bağ doku masajı , kas, eklem ve bağ doku üzerinde yapılan bir masaj…
Hunza

BLOG

BLOG

Masaj

22.02.2019
Masaj

Derin Bağ Doku Masajı/ Deep Tissue Massage

Derin bağ doku masajı , kas, eklem ve bağ doku üzerinde yapılan bir masaj yöntemidir.

Özellikle kronik ağrılar , gergin boyun , bel ağrısı , bacak sertleşmesi ve kapalı omuzların tedavisinde kullanılır .

Derin bağ doku masajı , normal masajlara göre daha yavaş , sıkışmış – katılaşmış alanlara daha fazla baskı ile adelelere katman katman uygulanır .

Kasları gevşetir ve hiç çalışmayan kaslara farkındalık kazandırır. Vücuttaki toksinlerin atılmalarını sağlar. Kan dolaşımı ve Lenf sistemini düzenler. Derin bağ dokusu masajı vücuttan toksin atımında çok etkin bir terapi tekniğidir.

Bedendeki toksin maddeler derin dokulara ve kaslara yerleşir; kasların ağrımasına, yorgunluk hissine sebep olur. Fiziksel antrenman veya efor içeren çalışmaların yanısıra alınan derin bağ doku masajı kaslarda biriken laktik asidin dağılmasına, hızlanan dolaşım ve boşaltım ile toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Artan dolaşım ile dokular kanla yıkanır, ısınır ve beslenip canlanırken,

güvenli dokunuşun ve salgılanan hormonların etkisiyle kaslarda gerilim azalır,

sinirler yatışır, psikolojik ve fiziksel bir rahatlama yaşanır.

Günün yorgunluğu ve stresi rahatlarken, kişi bedeninin daha çok farkına varır.

Derin bağ doku masajı zamanla oluşmuş gerginlik ve düğümlenmelerin çözümlenmesinde etkilidir.

Bu teknik ile kan dolaşımını düzenleyerek en derinde bulunan kaslara kadar ulaşılır.

Derin bağ doku masajı özellikle artrit, eklem ağrıları, tutulmalar… gibi çeşitli sorunlar yaşayan; kronik ağrıları olan ve aktif olarak spor yapan kişilere tavsiye edilir.

Enerji akışının dengelenmesi sonucunda kişi kendini daha canlı ve aktif hisseder.

 

DERİN BAĞ DOKU MASAJININ YAPILAMAYACAĞI DURUMLAR:

Kırık veya kanamalı bölgelere,

Varisli bölgelere (Sadece varisli bölgeye el sürülmez)

Hamilelere ilk üç ay içinde,

Kalp pili taşıyanlarda,

Kalp ve böbrek yetmezliğine bağlı ödemlerde,

Tümör ya da deri enfeksiyonu olan bölgelere,

Tüm ateşli hastalıklarda, vücutta iltihabik durumlarda,

Kanser hastalarına müdahale etmek sakıncalıdır, ancak doktor gözetiminde olabilir

Deri altı enfeksiyonları, mantar, lenf bezlerinde büyüme,

 

 

 Tetik Nokta Masajı / Trigger Point Massage

Tetik nokta kas üstündeki gergin noktalara elle yapılan bir tedavi şeklidir.

Tetik noktalar, çalışma ve yaşam koşullarından kaynaklanan hareketsizlik,

aynı pozisyonda uzun süreler kalmak, duruş bozuklukları, kazalar, ilaçlar, stres, ameliyatlar vs. nedeniyle kas lifleri üzerinde oluşan düğümcüklerdir.

Bu düğümcükler zamanla bedende sistematik ağrı, his kaybı, kasın hareketinin sınırlanması,

güç kaybı, uyuşma ve sancı şeklinde kendini gösterebilir.

Tetik nokta masajı bu düğümcüklerin açılmasına yönelik yapılan bir masajdır.

Masajda gergin olan kas elle hissedilir. Tetik noktaların gözden kaçan özelliği bazı bedenlerde hiçbir ağrı göstermeden saklı kalmalarıdır (Pasif Tetik Noktalar).

Fakat yıllar sonra kaslardaki gerilmelere, bunun sonucu olarak bağ dokularında ve eklemlerde kireçlenmelere yol açar. Bu bölgelere tetik nokta çalışmak faydalıdır.

Çalışırken vücutta oluşan blokajları da kişiye fark ettirirsiniz.

Tüm bedenimizin anatomisi ve fizyolojisi hareket etmesi gereken sisteme bağlıdır.

Devamlı sabit işlerde (masa başı, bilgisayar, devamlı ayakta çalışanlar, …gibi) çalışanlarda

kas gerginliklerinden dolayı tetik noktalar oluşur. Hatta duygusal yaşantımızdaki gerginlikler,

üzüntüler, ani korkular… vs. durumlarda sadece klasik masaj yeterli değildir.

Tetik nokta masajı sırasında bedende sıkışıp kalmış olan bu duygular açığa çıkabilir ve

bedenden çıkartılmasına yardımcı olunur.

Tetik noktalar ağrıyı vücudun başka bölgelerine yansıtabilirler.

Terapistler sıkıntı veren noktalarının yerini bildikleri için rahatlıkla orada çalışma yaparlar .

Kronik ağrılarla uğraşmada çok etkili bir yöntemdir.

 

Örnek Tetik Nokta rahatsızlıkları:

 

Tenişçi dirseği,

karpal tünel sendromu,

fibroz (kulunç),

omurga bozuklukları,

topuk dikeni,

Kronik ağrılar

Siyatik sıkıntıları vs.

 

 

 

 

Kraniosacral Terapi/ CranioSacral Therapy

 

Kraniosacral Terapi son derece nazikçe ve yumuşak bir şekilde uygulanan fakat aynı zamanda son derece güçlü bir şifa yöntemidir. Basit ağrı ve acılardan, inatçı kronik sağlık sorunlarına kadar pek çok alanda yardımcı olabilecek bir yöntemdir.

Kraniosakral Terapi, terapistin vücuttaki "kranial ritmi” kontrol ederek kuyruk sokumundan kafatasına kadar olan bölgenin belirli noktalarına hafif basınç uyguladığı bir yöntemdir.

Kraniosakral Terapi, vücut içi sıvısının hareketliliğine ve dengelenmesine, merkezi sinir sistemindeki negatif etkilerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

KST,vücut kasları ve yumuşak dokunun rahatlaması, kemiklerdeki hareketliliğin

sağlanması ile vücudun kendi kendini iyileştirmesi durumunun öne çıkmasını sağlar.

 

Ayrıntıları ile KranioSacral Terapi

Bir yaralanma veya bir rahatsızlık sonucu bunların etkileri yıllar boyu biriktirilebilmekte ve bu etkiler vücut dokusuna hapsedilerek daha derin hastalıklar yaratabilmektedir.

KST, rahatsızlıkların hem fiziksel, hemde psikolojik olarak derinlerde saklı nedenlerini etkileyen ve serbest -bırakılmasın sağlamayı amaçlayan derin ve çok yönlü bir şifa yöntemidir. KST,hayatımızdaki kısıtlama ve direnç modellerini vücudun çok temel bir seviyesindedönüşüme uğratarak, hastalığı ortadan kaldırmayı ve sağlığı tekrar ortayaçıkartmayı amaçlar. KST aracılığı ile, terapi uygulanan kişi, kendisi ile bütünleşir, stresten ve ağrıdan uzaklaşır, vücut dengesi sağlanır, bağışıklık sistemi güçlenir, akıl, vücut ve ruh birlikteliği sağlanır. Hastayı etkileyen her negatif durum, vücudundaki bu ritmik hareketi de etkiler ve Kraniosakral harekette asimetri veya sınırlama oluşturur. KSTterapisti, hastanın Kraniosakral sisteminde tespit ettiği dirençlerle tanıda bulunur ve bu dirençlere uygun bir şekilde karşılık vererek, algılanan hareketlerdeki blokajların, kısıtlamaların vücudun derinliklerinde kendilerini serbest bırakmalarına izin vererek Kraniosakral kısıtlamaların serbest kalmasını sağlayabilir, böylece vücudun kendi kendini iyileştirme mekanizmasını devreye sokabilir.

 

Hareket hayat demektir ve hareket olmadan hayat olmaz.Kalbin atışını, kanın pompalanmasını ve sindirim sisteminin hareketlerini düşünün. Bunların hareketi olmadan vücut varlığını sürdüremez. Ve vücudun entemelinde beyin ve omurilik mevcuttur ve bunlar kemiklerle korunmaktadır.Etraflarında ise özel bir sıvı olan cerebrospinal sıvı (CSF) vardır. CSF tümvucudu dolaşır ve bu sıvının hareketi okyanusların hareketine benzer ve "gelgit" şeklinde adlandırılır. Vücudun temelindeki bu derin hareket, dokularda ve organlarda yerini bulur, öyle ki ideal bir vücutta, vücudun tüm parçalarında senkronize ve armonik bir ritm vardır. Doğal olarak ideal vücut yoktur. Vücutlarımız, fiziksel ve duygusal stresle, hayatın çeşitli zorluklarıyla karşılaştıkça büzüşür (contract) ve bu büzüşme"gelgit"in akışını engeller ve bozar. Bu durum aynen şunun gibidir: Gelen "gelgit" kayalıklı bir sahile gelir ve kayayı görünce bir yol bulmak zorundadır. Vücudun tam donanımlı olduğu durumlarda bu blokaj  eğer stresler çok sık tekrarlanıyorsa veya şok çok büyükse, blokaj gitgide büyür ve sonunda rahatsızlıklara ve acılara yol açar. Hayatımız boyunca pek çok değişik blokaj biriktirir ve yayarız. Bazan vücudumuzun kendi iyileştirme yöntemlerini kullanmayı başarırız, bazen de yardıma ihtiyaç duyarız. KST terapistinin hafif dokunuşları vücut sıvıların akışlarında bu blokajları tespit etmesine ve bu bilgiyi vücuda geri yansıtmasına, böylelikle de vücutta harmoninin tekrar oluşturulması için gerekli kaynakların biraraya getirilmesine yardımcı olur.

 

KST terapisti, vücudun Kraniosakral hareketindeki rahatsızlıkları/bozuklukları tespit ederek problem alanlarını ve travmaları ortaya çıkartır. Bunu takiben de bu problem ve travmaların serbest bırakılmasını sağlamaya çalışır. Böylece iyileşme başlar. Kraniosakral hareketin akıcı olması, vücutta sağlıklı bir işlemenin göstergesidir. Bu hareketin kısıtlanmış olması ise, sağlıkta kayıp ve o bölgede canlılıkda azalma anlamına gelir ki, buda hastalığa veya rahatsızlığa yol açar. Kraniosakral terapistinin rolü,kısıtlanmış hareket alanlarını tespit etmek ve vücudun tüm bu kısıtlamaları serbest bırakmasını ve böylece akıcı bir Kraniosakral hareketi sağlamaktır. Bu da, mevcut hastalığın/rahatsızlığın giderilmesi ve sağlığın tekrar kazanılmasına yol açar. Kraniosakral sistemi yakın geçmişte, uzak geçmişte yaşanmış, fiziksel veya psiko-duygusal olmak üzere tüm hayat deneyimlerimizi yansıtır. KST terapistinin hastanın Kraniosakral sistemi ile çalışması, sistemin doğal olarak tekrar organize olma dürtüsünü harekete geçirir ve bu biriktirilmiş acı, gerginlikler ve rahatsızlıkları serbest bırakır ve hastanın tüm varlığını optimum seviyesinde işleyebileceği daha dengeli ve düzenli bir duruma getirir. KST terapistinin gerçek anlamda hastaya bir şey yaptığı düşünülmemelidir. Terapi süreci, terapistin hastanın vücudunun kendi canlılığını ve şifa kaynağını bulmaya yardımcı olması olarak tanımlanabilir.

 

KST nasıl uygulanır?

KST sessiz (bazan çok yumuşak bir müzik eşliğinde) huzurlu bir ortamda, hastanın bir yatağa giyinik olarak sırtüstü uzanması ile uygulanır. Bir KST seansında çoğunlukla fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak son derece derin bir gevşeme ve buna eşlik eden bir hafiflik ve rahatlık duygusu deneyimlenir. Kraniosakral sistem, merkezi sinir sistemi, serebrospinal sıvı, bunu tutan ince zar, kafatası ve kuyruk sokumu (sacrum) kemiklerinden oluşur. Bu sistemde derin ve ritmik bir nabız atışına benzer bir atış vardır. Buna "Yaşam Nefesi" denir. Kraniosakral sistemdeki Cranial ritm, insan vücudundaki en temel, en derindeki ritmdir. Vücudun fiziksel olarak 3 ritmi vardır: Kalp atışı ritmi, nefes alış veriş ritmi ve Cranial ritm. Doğarken ilk başlayan ritm ve ölürken son duran ritm Cranial ritmdir. Cranial ritm tüm fiziksel vücudun ritmini koordine eder. Yani, fiziksel vücut bir travmadan veya bir yaralanmadan dolayıacı çekerse, bu olay bir şekilde Cranial ritmi etkiler veya engeller.Kraniosakral sistemi varlığımızın her bir parçasını içerir, çünkü varlığımızın her bir parçasını etkiler ve her bir vücut parçasından da etkilenir. KST, terapistin hem tanı, hem de terapi için ellerini son derece nazik ve yumuşak bir şekilde hasta üzerinde uygulaması şeklinde yapılır. Tedavi boyunca bu nazik ve yumuşak el hareketleri, ayaklar, dizler, karın, göğüs kafesi, baş gibi temel bölgelerde uygulanır. KST uygulayan kişi, bu hafif dokunuşlarla, hastanın Kraniosakral sistemi ile iletişime geçer ve vücudun temel yapı taşlarından kaynaklanan, vücut ritminde güçlükle algılanabilecek hareketleri tespit eder.Bu hareketler vücudun tüm dokularında ifade bulan Kraniosakral hareketlerin,yani Kranial ritmin bir yansımasıdır. Terapi sırasında hasta genellikle kendisini çok gevşemiş hisseder. Vücudun yapısı ve dokuları serbest kaldıkça, zaman zaman hafif bir ürperti, ısı, karında gurultu gibi hafif fiziksel etkiler hissedilebilir. Zaman zaman duygusal tepkiler de görülebilir. Mutluluk anıları,üzüntülü anılar hatırlanabilir ve bunlar iyileşmenin olduğunu gösteren değerli belirtilerdir. Birkaç tedavi seansı sonucunda vücut kendi şifa yeteneğini geri kazandıkça, verilen yanıtlar da daha hızlı olacaktır.

 

 

 

KST ne kadar uygulanmalı?

Seans sayısı tamamen hastanın içinde bulunduğu durum ile ilgilidir ve ilk seans sonunda genel resim ortaya çıkar. Sağlanan faydanın kalıcı olması için minimum 4 seans tavsiye edilir.

Kronik, güçsüzleştirici hastalıklarda veya ciddi yaralanmalarda, daha uzun süreler çalışmak gerekir.

 

Kraniosakral Osteopatinin Kullanıldığı Rahatsızlıklar

Stres

Anksiyete bozuklukları ve Sinirlilik

Uyku bozuklukları

Baş ağrısı

Baş, boyun ve omuz gerginlikleri

Sırt ve bel ağrıları

Siyatalji

Fibromyalji

Nevralji

Migren

Vertigo

Tinnitus

TME(çene eklemi) gerginliği

Bruksizm (diş gıcırdatma)

Adet sancıları

Kronik sinüzit

Arda Saracan

POPÜLER İÇERİKLER
DETOKS
NEDİR?

Vücudumuz tarafından üretilen atık madde olarak dışarı atılmayı bekleyen zararlı toksinlerden kurtulun...

DETAYLAR

İLGİLİ İÇERİKLER

İLGİLİ İÇERİKLER

Hunza | Değişimi Başlat 3 Günde Kendini Yenile !
Değişimi Başlat 3 Günde Kendini Yenile !

28-29-30 Eylül tarihlerinde kendinizi yenilemeye hazır olun !Programımız boyunca sizin…

DEVAMINI OKU
Hunza | Hypoxi Terapisi ile 4 Günde 1 Beden İncelin
Hypoxi Terapisi ile 4 Günde 1 Beden İncelin

Fazla kilolarınızdan, bölgesel yağlardan ve selülitlerden kurtulmak istiyorsanız, Hunza Camp’ta…

DEVAMINI OKU
Hunza | Yer çekimine meydan okuyun! Hamak Yogası
Yer çekimine meydan okuyun! Hamak Yogası

Yoga deneyiminizi bambaşka bir noktaya taşımak, ayaklarınız yerden kesilirken rahatlamak,…

DEVAMINI OKU
Hunza | Bel bölgesinde fazlalıklara ‘elveda’ deyin: ‘VACUNAUT’ Hunza Camp’ta
Bel bölgesinde fazlalıklara ‘elveda’ deyin: ‘VACUNAUT’ Hunza Camp’ta

İlimizin kişiye özel hizmet veren tek sağlıklı yaşam merkezi Hunza…

DEVAMINI OKU
Hunza | Mutluluk ve Huzurun Sağlıkla Buluştuğu Yer: HUNZA CAMP
Mutluluk ve Huzurun Sağlıkla Buluştuğu Yer: HUNZA CAMP

Evininizin konforunu hissedeceğiniz kişiye özel hizmet veren sağlıklı yaşam merkezi…

DEVAMINI OKU
Hunza | COVİD-19 KAPSAMINDA ALINAN ÖNLEMLER
COVİD-19 KAPSAMINDA ALINAN ÖNLEMLER

1. Tüm tesis her sabah düzenli olarak temizlenip dezenfeksiyonu yapılmaktadır.2.…

DEVAMINI OKU
Hunza | Yoga eğitmeni Begüm Kurt: Zamanı yüz yogasıyla durdurun
Yoga eğitmeni Begüm Kurt: Zamanı yüz yogasıyla durdurun

Yüz yogasıyla zamanın yüzünüz üzerinde yarattığı etkileri yok edebileceğinizi biliyor…

DEVAMINI OKU
Hunza | Sağlık, güzellik ve konfor tek çatı altında; HUNZA CAMP
Sağlık, güzellik ve konfor tek çatı altında; HUNZA CAMP

Türkiye’nin kişiye özel VIP hizmet veren ilk ve tek sağlıklı…

DEVAMINI OKU
Hunza | Değişime karar verdiyseniz: Melis Zafer
Değişime karar verdiyseniz: Melis Zafer

Hunza Camp’ın başarılı spor eğitmeni Melis Zafer, “Yaşantısında, beslenme şeklinde…

DEVAMINI OKU
Hunza | Diyetisyen Türkan Dayıoğlu: Yaşam çarkını döndürün!
Diyetisyen Türkan Dayıoğlu: Yaşam çarkını döndürün!

Türkiye’nin kişiye özel hizmet veren ilk ve tek sağlıklı yaşam…

DEVAMINI OKU
Hunza | Sadece size özel vip hizmet: HUNZA CAMP
Sadece size özel vip hizmet: HUNZA CAMP

Gözlerinizi kapatın, hayal edin... Sadece size özel bir sağlıklı yaşam…

DEVAMINI OKU
Hunza | Masaj
Masaj

Derin Bağ Doku Masajı/ Deep Tissue MassageDerin bağ doku masajı…

DEVAMINI OKU
Hunza | Ozon Sauna Nedir?
Ozon Sauna Nedir?

Buhar saunası yolu ile ozonterapi güçlü bir hastalık önleyicidir. Yan…

DEVAMINI OKU
Hunza | Her Şeyden Önce Sağlık
Her Şeyden Önce Sağlık

Amacınız daha sağlam biri olup daha az hastalanmak, ilaca, ameliyata…

DEVAMINI OKU
Hunza | Hypoxi
Hypoxi

TRAINER L250Fit bir vücut - peki nasıl? Kadınların % 80'…

DEVAMINI OKU
Hunza | Hunza Camp Açıldı
Hunza Camp Açıldı

Her şeyden önce sağlık diyerek çıktığımız bu yolda bizleri yalnız…

DEVAMINI OKU
Hunza | Hunza Camp ile Diyet yapmıyor, sağlıklı besleniyoruz
Hunza Camp ile Diyet yapmıyor, sağlıklı besleniyoruz

Zihnimizde yaygın olarak bulunan diyet kavramını bir kenara bırakıp, bu…

DEVAMINI OKU