Diyetisyen Türkan Dayıoğlu: Yaşam çarkını döndürün! | Hunza Camp Türkiye’nin kişiye özel hizmet veren ilk ve tek sağlıklı yaşam merkezi Hunza Camp, geçtiğimiz ay Kartepe-Köseköy’de açıldı. Ortalama yaşam süreleri…

Diyetisyen Türkan Dayıoğlu: Yaşam çarkını döndürün! | Hunza Camp Türkiye’nin kişiye özel hizmet veren ilk ve tek sağlıklı yaşam merkezi Hunza Camp, geçtiğimiz ay Kartepe-Köseköy’de açıldı. Ortalama yaşam süreleri…

Diyetisyen Türkan Dayıoğlu: Yaşam çarkını döndürün! | Hunza Camp Türkiye’nin kişiye özel hizmet veren ilk ve tek sağlıklı yaşam merkezi Hunza Camp, geçtiğimiz ay Kartepe-Köseköy’de açıldı. Ortalama yaşam süreleri…

Diyetisyen Türkan Dayıoğlu: Yaşam çarkını döndürün! | Hunza Camp Türkiye’nin kişiye özel hizmet veren ilk ve tek sağlıklı yaşam merkezi Hunza Camp, geçtiğimiz ay Kartepe-Köseköy’de açıldı. Ortalama yaşam süreleri… Diyetisyen Türkan Dayıoğlu: Yaşam çarkını döndürün! | Hunza Camp Türkiye’nin kişiye özel hizmet veren ilk ve tek sağlıklı yaşam merkezi Hunza Camp, geçtiğimiz ay Kartepe-Köseköy’de açıldı. Ortalama yaşam süreleri…
Hunza

BLOG

BLOG

Diyetisyen Türkan Dayıoğlu: Yaşam çarkını döndürün!

06.03.2019
Diyetisyen Türkan Dayıoğlu: Yaşam çarkını döndürün!

Türkiye’nin kişiye özel hizmet veren ilk ve tek sağlıklı yaşam merkezi Hunza Camp, geçtiğimiz ay Kartepe-Köseköy’de açıldı. Ortalama yaşam süreleri 110-120 yıl olan Hunza Türklerinin beslenme ve yaşam ilkelerinden ilham alarak yola çıkan merkezin amacı; danışanlarını sıkıcı diyet listeleriyle değil, kişiye özel programlarla sağlıklı ve fit bir bedene kavuşturmak. Hunza Camp’ın danışanları, kendi yaşam koşulları ve alışkanlıklarına uygun olarak, kişiye özel hazırlanan ‘yaşam çarkı’ sistemiyle yepyeni bir hayatın kapılarını aralıyor. Bu sıra dışı metodun ayrıntılarını Hunza Camp Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Türkan Dayıoğlu’ndan dinledik.


Türkan Hanım, bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Gaziantep Hasan Kalyoncu Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunuyum. Eğitim hayatım boyunca bir çok alanda staj yapma fırsatı buldum. Daha sonra yolum, Dr. Feza Şen ile kesişti. Kendisiyle birlikte başta GAPS diyeti ve popüler diyetler olmak üzere birçok alanda çalışma ve araştırma yaptım. Şu anda da VIP hizmet veren Hunza Camp ekibinin bir parçasıyım.


‘Hunza Camp’ ismini nereden alıyor?

Hunza Camp’ın adı; Çin ve Afganistan sınırında, Pakistan’ın Keşmir kenti yakınlarında yaşayan Hunza Türklerinden geliyor. Hunza Türklerinin ortalama ömrü 110-120 yıl. Hiçbirinde kanser vakası ya da metabolik rahatsızlıklar görülmüyor. Hunza kadınlarının doğurganlığı 65-70 yaşına kadar sürüyor. Neşeli, sağlıklı ve hayat dolular.


Hunza Türklerinin sağlıklı yaşam felsefesi nedir?

‘Ne yersen, osun’ diye bir söz vardır. Hunza Türklerinin sağlıklı ve uzun ömürlerinin temelinde de beslenme alışkanlıkları yatıyor. Yemek için yaşamıyor, yaşamak için yiyorlar. Tamamen kendi yetiştirdikleri doğal ürünlerle besleniyorlar. Sebze, meyve, tahıl, süt ve peynir tüketiyorlar. Kullandıkları pişirme teknikleri sayesinde besinlerin sahip olduğu tüm vitamin ve minerallerini alabiliyorlar. Ayrıca yemek porsiyonları oldukça küçük ve az yiyorlar. Bir çeşit detoks etkisi gösteren kurutulmuş kayısı suyu içiyorlar ve bu sağlıklarını olumlu etkiliyor. Ayrıca ‘tumoro’ olarak bilinen bir bitkinin çayını da içiyorlar; ciltlerinin genç kalmasını bu bitkiye borçlular. Genç ve sağlıklı yaşamalarının bir diğer sırrı ise her sabah güne derin nefesle başlıyor olmaları. Belirli yoga ve nefes tekniklerini uyguluyorlar. Aktif yaşıyorlar ve hareket ediyorlar. YAŞAM ÇARKI METODU

Peki, neden Hunza Camp?

Hunza Camp, sağlam temeller üzerine kurulmuş profesyonel bir düşünce ve organizasyon. Danışanlarımızın taleplerini bir bütün olarak değerlendiriyoruz. Kendimize özgü metotlar uygulayarak sosyal, psikolojik ve fiziksel olarak kendilerini iyi hissetmelerini sağlamak öncelikli hedefimiz. Diyet listesi değil sağlıklı beslenme eğitimi vererek, danışanımızın bunu kendi yaşamına uygulamasını istiyoruz. Uyguladığımız ‘yaşam çarkı metodu’, kişinin zihnindeki diyet algısından uzaklaşmasına ve sağlıklı beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirmesine odaklıdır.

 

Nedir bu yaşam çarkı?

Yaşam çarkı; kişinin metabolik hızına, yaşam tarzına, yeme alışkanlıklarına uygun özel önerilerden oluşur ve kişiye özeldir. Danışanımız bu çarkı her gün kendisi çevirip bir yaşam döngüsü haline getirir. Haftalık görüşmelerimizde de bunları değerlendiririz. Amacımız, kişiye sağlıklı beslenmeyi öğretmek; sonrasında ise bunu yaşam tarzı haline getirmesini sağlamak.

 

DİYET YAPMA SENDROMU

Hangi kişiye nasıl bir yaşam çarkı uygulanacağını nasıl belirliyorsunuz?

Danışanımız bize geldiğinde öncelikle taleplerini dinliyor ve ekipçe bir görüşme sağlıyoruz. Programı hazırlamadan önce danışanımızdan detaylı bir kan tahlili istiyor, beslenme öyküsünü ve yaşam tarzını dinliyoruz. Ölçümlerini yapıp yağ oranı, kilo fazlalığı veya azlığını belirliyoruz; yaşam tarzına uygun öneriler sunuyoruz ve bunu çarkın birer parçası haline getiriyoruz.

 

Yaşam çarkının, diyetten farkı ne?

Diyet bir hastalık için yapılan özel bir beslenme biçimini ifade ediyor. Oysa sağlık, bedenen ve ruhen iyi olma halidir. Beden sağlığınız iyi olacak diye size sevmediğiniz besinlerden oluşan, dışına çıkamayacağınız bir diyet listesi verirsem ve siz bu listeyle yaşamaktan mutsuzsanız; sağlıklı değilsiniz demektir. Sağlıklı bir beslenmenin hem bedeninizi hem de ruhunuzu beslemesi lazım. Burada düşünce yapısı çok önemli. Genellikle kalori ve karbonhidrat kısıtlamasına odaklanılıyor; kilo vermek için aç kalınması gerektiğine inanılıyor.

Bu olduğunda diyet yapma sendromuna yakalanıyoruz. Vücudumuz kıtlık metabolizmasına giriyor ve kendini kilitliyor. Daha fazla besin alamayacağını düşündüğü için yağ depolamaya başlıyor. Bu metabolik sorunlarla karşılaşmamak için biz sağlıklı pişirme teknikleriyle, sağlıklı beslenmeyi hayatınıza adapte ediyor ve mutlu bir hayatın kapılarını aralıyoruz.

 

İLETİŞİM 

Alikahya Fatih mah.

Kural sk. No:12
41350 İzmit/Kocaeli

Telefon: 0532 733 35 41

Web: www.hunzacamp.comFOTOĞRAFLAR: İSMAİL HAKKI TİMUÇİN

http://kocaelilife.com

POPÜLER İÇERİKLER
DETOKS
NEDİR?

Vücudumuz tarafından üretilen atık madde olarak dışarı atılmayı bekleyen zararlı toksinlerden kurtulun...

DETAYLAR

İLGİLİ İÇERİKLER

İLGİLİ İÇERİKLER

Hunza | COVİD-19 KAPSAMINDA ALINAN ÖNLEMLER
COVİD-19 KAPSAMINDA ALINAN ÖNLEMLER

1. Tüm tesis her sabah düzenli olarak temizlenip dezenfeksiyonu yapılmaktadır.2.…

DEVAMINI OKU
Hunza | Yoga eğitmeni Begüm Kurt: Zamanı yüz yogasıyla durdurun
Yoga eğitmeni Begüm Kurt: Zamanı yüz yogasıyla durdurun

Yüz yogasıyla zamanın yüzünüz üzerinde yarattığı etkileri yok edebileceğinizi biliyor…

DEVAMINI OKU
Hunza | Sağlık, güzellik ve konfor tek çatı altında; HUNZA CAMP
Sağlık, güzellik ve konfor tek çatı altında; HUNZA CAMP

Türkiye’nin kişiye özel VIP hizmet veren ilk ve tek sağlıklı…

DEVAMINI OKU
Hunza | Değişime karar verdiyseniz: Melis Zafer
Değişime karar verdiyseniz: Melis Zafer

Hunza Camp’ın başarılı spor eğitmeni Melis Zafer, “Yaşantısında, beslenme şeklinde…

DEVAMINI OKU
Hunza | Diyetisyen Türkan Dayıoğlu: Yaşam çarkını döndürün!
Diyetisyen Türkan Dayıoğlu: Yaşam çarkını döndürün!

Türkiye’nin kişiye özel hizmet veren ilk ve tek sağlıklı yaşam…

DEVAMINI OKU
Hunza | Sadece size özel vip hizmet: HUNZA CAMP
Sadece size özel vip hizmet: HUNZA CAMP

Gözlerinizi kapatın, hayal edin... Sadece size özel bir sağlıklı yaşam…

DEVAMINI OKU
Hunza | Masaj
Masaj

Derin Bağ Doku Masajı/ Deep Tissue MassageDerin bağ doku masajı…

DEVAMINI OKU
Hunza | Ozon Sauna Nedir?
Ozon Sauna Nedir?

Buhar saunası yolu ile ozonterapi güçlü bir hastalık önleyicidir. Yan…

DEVAMINI OKU
Hunza | Her Şeyden Önce Sağlık
Her Şeyden Önce Sağlık

Amacınız daha sağlam biri olup daha az hastalanmak, ilaca, ameliyata…

DEVAMINI OKU
Hunza | Hypoxi
Hypoxi

TRAINER L250Fit bir vücut - peki nasıl? Kadınların % 80'…

DEVAMINI OKU
Hunza | Hunza Camp Açıldı
Hunza Camp Açıldı

Her şeyden önce sağlık diyerek çıktığımız bu yolda bizleri yalnız…

DEVAMINI OKU
Hunza | Hunza Camp ile Diyet yapmıyor, sağlıklı besleniyoruz
Hunza Camp ile Diyet yapmıyor, sağlıklı besleniyoruz

Zihnimizde yaygın olarak bulunan diyet kavramını bir kenara bırakıp, bu…

DEVAMINI OKU